המצפון – חבר או שופט?

המצפון – חבר או שופט?

 

הפחדנות שואלת: “האם זה בטוח?”

החמדנות תוהה: “האם צפוי כאן רווח כלשהו?”

הגנדרנות שואלת: “האם אני יכולה להיהפך למפורסמת?”

התשוקה שואלת: “האם ישנה כאן הנאה?”

אולם המצפון שואל: “האם זה נכון?”

 

מצפון הוא קולו של העצמי, האומר “כן” או “לא” כאשר אתה שרוי במאבק מוסרי. זוהי קריאה מבפנים לבצע פעולה כלשהי או להימנע ממנה. מצפון הוא המפקח הפנימי, מאזניים רגישים לשקילת מעשים.

מצפון הינו יכולת מוסרית והוא, אכן, עדין מאוד מאוד. קל מאוד לדכא אותו, אך הוא כה ברור, שאין זה אפשרי לטעות בו.

המצפון הוא גם המודעות לטוב המוסרי או לרע המוסרי שבהתנהלותו או שבמניעיו של האדם, וגם תחושת מחויבות לעשות את הנכון או להיות טוב.

המצפון הוא המורה שלך.

הוא מורה לך: “עשה מעשה זה. הוא נכון”.

הוא גם מזהיר אותך: “זה לא נכון. אל תעשה מעשה זה”.

 

כיצד פועל המצפון

כאשר אתה עושה מעשה לא נכון, המצפון מייסר אותך. אתה חש דקירה קלה. הוא אומר לך בקול ברור, קטן, אבל צרחני: “אל תעשה מעשה שגוי זה, ידידי. הוא יגרום לך סבל.”

המצפון מזהיר אותך כמו מורה או חבר בטרם יעניש אותך כשופט.

הפחדנות שואלת: “האם זה בטוח?” החמדנות תוהה: “האם צפוי כאן רווח כלשהו?” הגנדרנות שואלת: “האם אני יכולה להיהפך למפורסמת?” התשוקה שואלת: “האם ישנה כאן הנאה?”

אולם המצפון שואל: “האם זה נכון?”. הדחף הראשוני שלו מכוון לעבר הנכון.

 

כיצד לטפח מצפון טהור

השגח שמצפונך יהיה תמיד בהיר וחד על-ידי כך שתדבוק באמת, בדְּהָרמָה (התנהגות צודקת) ובמעלות הטובות. הוא יהיה לך לבן לוויה קבוע וירומם אותך.

מעשים מוסריים, צדקה, גמילות חסדים, אצילות, נדיבות, מעשי חסד, תרגול של אמירת אמת ואַהִימְסָה (אי-אלימות) מחדדים את המצפון.

 

בריאות הנפש

מצפון נקי מבחין במהירות ברוֹע ומדיר את רגליו ממנו. מצפון נקי מרעיף עליך מרגוע, שלווה, שמחה ואושר. הוא מונע אסונות, בעיות, מכאובים ומצוקות.

האדם האציל, שמצפונו נקי וטהור, אינו ירא מאף אחד בעולם הזה. הוא גם אינו ירא מהמוות.

בדיוק כפי שהגוף נהנה מבריאות, נהנית הנפש ממצפון טוב. קיים סיפוק פנימי של המצפון כאשר נעשית פעולה נכונה, כאשר אתה מתרגל מעלות טובות, כאשר אתה מנהל חיים מוסריים.

היופי הטבעי ביותר בעולם הוא כנות ואמת מוסרית. הייה יפה בתוכך. הייה בעל מצפון נקי. הייה בעל מעלות טובות. היופי הגשמי חולף ונעלם.

המצפון או קולה של החוכמה מדברים בכל יצירי האל, אך האינטלקט האנושי, הקטן, המוגבל והבלתי טהור אינו מעכל זאת.

טהר את הכרתך, כוון את מקלט ערוצי הרדיו של הכרתך על-ידי צחצוחו. שמע את קול המצפון והפוך לחכם. קולה של הנשמה יוביל אותך לביטחון, אמת, שלווה ונועם נצחי.