הפחד יכול לשתק אותנו, אבל האם הוא בכלל אמיתי?

הפחד יכול לשתק אותנו, אבל האם הוא בכלל אמיתי?

 

פחד הוא אוניברסלי אבל הגוונים שלו אישיים.

הוא בעל הכוח לשתק אותנו טוטאלית, אבל האם הוא תמיד אמיתי?

תורת היוגה מלמדת אותנו כיצד לטמון את זרעי האומץ בלבנו ולעמוד זקופים ואיתנים אל מול הפחד.

 

פחד הוא יצר המשותף לכל בני-האדם. הפחד אוניברסלי. הוא יכול להתרחש בכל מקום. הוא יכול להגיע בכל זמן.

המלך מפחד מאויביו. אנשים יפים מפחדים מהזיקנה. התלמיד מפחד ממורהו. מפקח המשטרה מפחד מהקצין הממונה עליו. הצפרדע מפחדת מהנחש והנחש מפחד מהנמייה.

אף אחד לא משוחרר לגמרי מאיזה שהוא סוג של פחד.

 

מהו פחד?

פחד הוא רגש מכאיב המוצת על-ידי סכנה. זהו חשש מסכנה או מכאב. פחד הוא רגש הנוצר על-ידי רעה או כאב המאיימים להתרגש עלינו, ומלוּוה ברצון עז להימנע או להימלט מהם כדי לספק את ביטחונו של האדם.

לפחד דרגות שונות. החל בבהלת פתע, מורך לב, ביישנות, בהלה ועד לחרדה ולאימה נוראית. כאשר תוקפת אותנו אימה, נוטף כל גופנו זיעה, הכרתנו הופכת לבול עץ.

הפחד לובש צורות שונות. הצייד אינו מפחד מהטיגריס שביער, אך סכין המנתחים מפחידה אותו. איש הסְפָר אינו מפחד מסכין המנתחים אך הוא מפחד עד אימה מנחשים. יש המפחדים מרוחות רפאים. יש המפחדים ממחלות. רוב בני-האדם מפחדים מביקורת ציבורית.

 

פחד אמיתי ופחד מדומה

לפחד שתי פנים, שהן פחד רגיל ופחד מדומה. מקרים של פחד רגיל מהווים רק כחמישה אחוזים מכלל הפחדים. יתר תשעים וחמישה האחוזים הם פחד מדומה.

 

הפחד הרגיל הוא בריא. הוא סולל את הדרך להתקדמותו של האדם. הוא שומר על החיים.

המנהל מפחד מהמפקח על בתי הספר. יש לו עניין רב ללמד היטב את התלמידים וכל התלמידים מצליחים בבחינות. נהג הקטר מפחד מהפקיד הממונה עליו. הוא נוהג בזהירות רבה בכל חובותיו. הרופא מפחד ממוניטין רע. על כן הוא מטפל היטב בחוליו.

 

פחד מדומה גורם למחלות, מרוקן את האדם מכל האנרגיות שלו ויוצר סוגים שונים של התרגשות קדחתנית, חיוניות נמוכה, אי נוחות, טרדות, חוסר הרמוניה וכד’.

סטודנט מתכונן יומם ולילה למבחן הגמר שלו. הוא אמנם עבר בהצטיינות את כל המבחנים במקצועות השונים, אך הוא מפתח מין פחד מדומה מיד עם כניסתו לאולם הבחינות. הוא נעשה עצבני ומבולבל, ידיו רועדות. הוא אינו מסוגל לכתוב. הוא נכשל במבחן.

כל אדם סובל ממספר פחדים מדומים.

אחדים מפתחים פחד מדומה שהם יאבדו את מקום עבודתם.

אחרים מדמיינים ותוהים: “מה יעלה בגורלי אם רעייתי תמות פתאום? יהיה עלי לטפל לבד בילדים” או “מה אעשה אם העסק שלי יקרוס?”

אין קץ לפחדים מעין אלה.

 

פחדים מוזרים, אישיים, בלתי הגיוניים ולא טבעיים נקראים פוביות. פוביה היא סוג של פחד לא טבעי. בפוביה לא קיימת מציאות אובייקטיבית. אין באמת דבר שיפחיד את האנשים. אין מצב מפחיד בסביבתם שיגרום להם פחד, ועדיין הם אינם יכולים לשחרר את עצמם מהפחד ומהרגשות השליליים.

אחדים מפחדים מחולדות, אחרים מפחדים מרעמים, יש המפחדים מהליכה בחושך, יש המפחדים להימצא בקרבת המוני אנשים ויש המפחדים להישאר לבד. יש המפחדים ממקומות סגורים ואחרים מפחדים מחללים פתוחים. האמריקאים מפחדים מהרוסים. הרוסים מפחדים מהאמריקאים. אין סוף לפוביות.

 

גורמים לפחד

צמידות היא שותפתו הוותיקה של הפחד. הצמידות היא הגורם לפחד. אתה נצמד לעט נובע, למקל ההליכה, לספר, לשעון, למגבת ולבגד שלך ואז ישנו פחד לאבד אותם.

פחד וצמידות חיים בדו-קיום. הגבר נצמד לאישתו ולכן יש בו פחד, פחד לאבד אותה, פחד ממותה, פחד פן תלך עם גבר אחר, פחד שתתגרש ממנו וכו’. מכיוון שהוא צמוד לילדיו, לביתו ולרכושו, יש לו פחד מאיבוד ביתו, רכושו וילדיו. הוא שוקע ביגון ובהלם אם אכן אלה ייהרסו או יילקחו ממנו.

 

כיבוש הפחד

עלינו להתמודד עם אלה שאנחנו מפחדים מהם. אם אדם מפחד להופיע בפני קהל, זאת צריכה להיות חובתו הראשונה והחשובה ביותר להשתחרר מפחד הבמה ומהעצבנות. מי שרועד מהמחשבה לפנות לממונה עליו, או לכל אדם שהוא חושב שיש לו סמכות וכוח עליו, זאת צריכה להיות חובתו הראשונה כל יום עד שירכוש מספיק עוצמה מוסרית. אם אתה פוחד מדבר-מה, הסתכל עליו בפנים. הפחד ייעלם.

שב לרגע. הרהר היטב. התבונן פנימה. כל הפחדים הדמיוניים יברחו בחופזה. הם יתנדפו באוויר לכלום. הההכרה מתעתעת בך באמצעות פחדים דמיוניים.

פתח את כוח הרצון שלך. טפח אומץ לב וכוח מוסרי. פתח כוחות נפשיים של סבילות ונחישות למול סכנה וכוח התנגדות. הייה אמיץ וסבלני כאשר הכאב חד, זכור את הקדושים ואת מעשיהם הנעלים. שהה בחברתם של חכמים ויוגים.

אלוהים מעניק ביטחון לדבקים בו ומסיר את הפחדים. הוא ממיר את תחושת חוסר הביטחון והפחד בתחושת ביטחון ואמונה. הוא מציל אותך מבהלה ומייאוש. מצא מחסה באל, בשמו ובחסדו. האל ייטע בך כוח, נחישות, אומץ לב, קור רוח וכד’.

למד להבחין, להרהר, לשקף ולמדוט. טמון את זרעי האומץ בלבך. אפשר לאומץ לצמוח והפחד יגווע מאליו. החיובי יתגבר תמיד על השלילי. זהו חוק פסיכולוגי בלתי ניתן לשינוי. נסה שיטה זאת שוב ושוב. אתה חייב להצליח!