כולם רוצים חופש – אבל מה זה בעצם?

כולם רוצים חופש – אבל מה זה בעצם?

 

כולנו שואפים לחופש.

אבל איפשהו במרדף אחרי החופש משהו מתפספס, ואנחנו הופכים להיות המכשול של עצמנו בדרך למטרה הנכספת.

ננסה לחזור להתחלה ולהגדיר מהו בדיוק אותו חופש שאנחנו מחפשים.

 

חופש הוא זכות מלידה המוקנית לאדם. חופש הוא ידע, שלום ונועם. במודע או שלא במודע, ביודעין או שלא ביודעין, כולנו שואפים אליו.

בכל לב קיימת שאיפה לחופש, התשוקה המכלה-כל לחירות.

החופש הוא תכונה של הנשמה, הוא נולד עמך, ואף כוח או מזימה אנושית לא יכולים לדכא שאיפה זאת.

חופש הוא מטרתו הבלעדית של האדם.

 

הסיבה לשעבוד

את השעבוד שלך יצרת בעצמך באמצעות התשוקות והצמידויות.

הצמידות הראשונה מתחילה עם הגוף הפיזי. בהמשך צצות במפתיע כל הצמידויות האחרות. בדיוק כפי שתולעת המשי והעכביש יוצרים מהרוק שלהם רשת קורים בה יילכדו בעצמם, כך גם האדם יוצר דאגות וטרדות מתוך בוּרותו שלו, להרס עצמו.

אספר לך סיפור קצר. רק האזן ובקשב רב. היה היה פעם גור-אריות שננטש על-ידי אמו הגוססת בין מספר כבשים. הכבשים טיפלו בגור-האריות. גור-האריות גדל עד מהרה והיה לאריה גדול, ולמד לפעות בה-ה-ה כשהכבשים פעו בה-ה-ה.

יום אחד הגיע למקום אריה אחר ושמע את האריה-כבשה פועה בכל רם עם שאר הכבשים. הוא היה אחוז תדהמה. הוא שאל את האריה-כבשה: “אחי! מה קורה לך? למה הגעת למצב בזוי כל-כך?” השיב האריה-כבשה: “אני כבשה. אני מאושר כאן בחברת אחיי ואחיותיי”. “שטויות,” נהם האריה האחר, “בוא אתי. אני אראה לך. אתה שבוי בדמיונות שווא”. הוא לקח את האריה-כבשה לגדת הנהר והראה לו את השתקפותו במים. הוא אמר לאריה-כבשה: “הבט עכשיו בהשתקפות שלך. אתה אריה. אני אריה”. האריה-כבשה התבונן בהשתקפותו ואחר אמר בשמחה: “איזו טעות איומה ביצעתי! אני בהחלט אריה. אכן, אני בכלל לא כבשה”. הוא נהם נהמה אדירה ופנה ללכת עם האריה השני.

 

אחי! גם אתה פועה כמו האריה-כבשה. שכחת את טבעך האמיתי!

אתה חושב על גופך, מזונך, בת זוגך, בן, חבר וכו’, אך אינך מפנה את הכרתך פנימה כדי לגלות מה טמון בתוכך.

 

חופש – אמיתי וכוזב

חיים חסרי גבולות אינם חופש מושלם. לאכול כאוות נפשך מידי כל אחד, לישון במקום שתחפוץ, לדבר ככל שיעלה על דעתך –  אלה אינם חופש.

חירות הדיבור אינה חופש. גם חירות המחשבה אינה חופש.

תנועה ללא מטרה, לעשות כל מה שברצונך, להתהלך עירום, להיות מלך או מושל, להיות בעל הון רב, לחיות חיי נוחות, להשתמט מאחריות, לפרוש מהעולם – כל אלה אינם חופש.

אף על פי שחופש כלכלי ופוליטי חיוני לרווחתם של אנשים, חופש אמיתי אינו כזה, חופש אמיתי הוא שליטה על עצמך.

חופש אמיתי הוא חופש מלידה וממוות, חופש מצמידות לגוף ולהכרה. חופש אמיתי הוא חופש מאנוכיות ומתשוקות, חופש ממחשבות וממשיכות-דחיות.

חופש אמיתי הוא חופש מתאווה, כעס וחמדנות.

החופש מצוי באי-צמידות. החופש מצוי בהיעדר תשוקות.

מצד אחד ישנו החומר ומהצד השני הנשמה הטהורה. ההכרה יוצרת גשר בין השניים. עבור את הגשר ושלוט על ההכרה. זה אשר ניצח את ההכרה הוא חופשי כאוויר האטמוספרה. אושרו, חירותו ושלוותו אינם כבולים. החופש והשמחה של יוגי מעין זה הם מעבר לכל מה שאפשר לדמיין.