נֹעַם אלוהי: הבריאות כחוויה חיובית ומאושרת

הבריאות כחוויה חיובית ומאושרת

 

רבים מאיתנו מצאו את עצמם על דרך היוגה לאחר התמודדות עם קשיים פיזיים או מנטליים. אך בריאות איננה רק שלילתה של מחלה. בריאות היא מצב חיובי, מאוזן ומאושר.

דרך היוגה נותנת לנו רוח גבית במאמץ המבורך להשיג, לפתח ולשמר את הבריאות שהיא זכותנו מלידה, כי זה טבעי להרגיש טוב ממש כפי שזה טבעי להיוולד.

האושר הראשון הוא בריאות. הוא הרכוש היקר ביותר. הוא הבסיס לכל מידה נעלה. לאדם בריא יש תקווה. ואם יש לו תקווה, יש לו הכול.

ההכרח הראשון בחיים הוא בריאות טובה. בריאות טובה היא נכס רב-ערך לכל אדם ואדם. כדאי שתתברך בבריאות גופנית וגם נפשית טובה.

 

בריאות היא מצב חיובי

בריאות היא המצב שבו האדם ישן היטב, מעכל היטב את מזונו, שרוי בשלווה וחופשי מכל אי-נוחות או מחלה. כאשר בריאותך מושלמת כל האיברים שבגופך כגון הלב, הריאות, המוח, הכליות, הכבד והמעיים מתפקדים בהרמוניה ובהתאמה מלאה, ומבצעים את תפקידיהם באופן מספק. כאשר בריאותך מושלמת קצב דופק הלב ושיעור ההזעה שלך תקינים לחלוטין וחום גופך נורמלי.

אדם בריא מחייך וצוחק. הוא מלא שמחה ואושר. הוא ממלא את מטלותיו היום-יומיות בקלות ובנחת. אדם בריא מסוגל לעבוד שעות ארוכות בלי להתעייף. פעולת המעיים שלו תקינה כל יום. הישגיו השכליים והגופניים מגיעים לרמה הגבוהה ביותר.

בריאות היא מצב חיובי. היא איננה רק שלילתה של מחלה. אדם בריא מסוגל להשקיע יותר בעבודה, הן גופנית והן שכלית. הוא יכול לתרגל מדיטציה טובה במשך זמן ממושך. בריאות היא מתנה של אמא טבע, שהיא הכוח מאחורי החיים. בריאות היא זכותך מלידה ולא מחלה. טבעי להרגיש טוב כפי שטבעי להיוולד.

 

כיצד להיות בריא

הייה פיכח ומתון. כך תהיה בריא. ספוג את אור השמש. חייה באוויר הצח. שָׁן באוויר הצח. השמש והאוויר הצח הם רופאיך הטובים. אכול אוכל פשוט ואף פעם לא הרבה מדי. התעמל במידה מספקת.

הייה לרופא של עצמך. עזור לטבע, אך אל תכפה על הטבע. תן לטבע לרפא אותך. הטבע הוא סוכן הבריאות הטוב ביותר. התרופות והרופאים רק מסייעים לטבע בתהליך הריפוי.

באמצעות שתיית מים צלולים ואכילת מזון טהור ובריא, באמצעות שמירה על חוקי הבריאות וההיגיינה, באמצעות תרגילי התעמלות יום-יומיים ומקלחות קרות בבוקר, באמצעות תרגול גָּ’פָּה (חזרה על מנטרה) ומדיטציה, באמצעות חיים נכונים, חשיבה נכונה, פעולה נכונה, התנהגות נכונה, באמצעות היחשפות לאוויר הצח ולשמש מדי יום, תוכל לזכות בבריאות, בחוסן ובחיוניות נפלאים.

 

בריאות ודיאטה

הסוד לבריאות ולאושר מתמשכים טמון ביכולת להישאר תמיד במצב של רעב קל. אל תעמיס על קיבתך.

אכילת יתר היא הגורם העיקרי לרוב המחלות. לכן הימנע מאכילת יתר ושמור על דיאטה מתונה ומושלמת.

יש חשיבות ראשונה במעלה לסוג האוכל הנכון. מחצית מהמחלות של עמנו מקורן בדיאטה לא מאוזנת. אין כל מסתורין בדיאטה. אפשר ללמוד אותה בקלות. דיאטה נכונה היא עיקרון יסודי בשמירה על בריאות טובה ורמת חיוניות גבוהה. מזון טוב אינו יקר. דיאטה מאוזנת היטב לא תעלה לך ביוקר. לרוע מזלנו מה שחסר לנו הוא ידע על תורת התזונה.

תזונה היא גורם חיוני בחיינו. רכוש ידע מקיף על דיאטה ועל תזונה. כך תחסוך הוצאות רבות על רופאים. כך תוכל לבנות בעצמך מערכת בריאה.

אכול במתינות מזון שמניסיונך טוב לך ומתעכל היטב בגופך. דיאטה פשוטה היא הדבר הטוב ביותר.

 

בריאות גופנית ובריאות נפשית

קיים קשר הדוק בין ההכרה לגוף. כל מה שנמצא בהכרתך ימצא את ביטויו בגופך. כל תחושה רעה או מרירות כלפי אדם אחר ישפיעו באופן מיידי על הגוף ויגרמו לחולי כלשהו. תשוקה עזה, שנאה, קנאה מרה וממושכת, חרדה מצמיתה, התקפי זעם –  כל אלה הורסים, למעשה, את תאי הגוף ויוצרים מחלות של הלב, הכבד, הכליות, הטחול והקיבה. דאגה מחוללת מחלות חדשות ומסכנות חיים כגון יתר לחץ דם, הפרעות בקצב הלב, התמוטטות עצבים וכד’.

טפל קודם כל בהכרה. בריאות נפשית חשובה יותר מבריאות גופנית.

סילוק השנאה בעזרת אהבה קוסמית, שירות, חברות, רחמים, אהדה וחמלה, סילוק החמדנות בעזרת שירות ללא תנאי, מעשי נדבה וצדקה, סילוק הגאווה בעזרת ענווה – כל אלה יעזרו לך רבות בהשגת בריאות נפשית טובה.

עליך להיות עליז תמיד. עליך לטפח מידה זו שוב ושוב. צחוק ועליזות מאיצים את זרימת הדם בגוף. הם שיקוי פלאים עבור הדם.

הייה אמיץ, הייה שמח. הייה נדיב. הייה סובלני. התפלל. שיר. תרגל מדיטציה על אלוהים. תרגל גָּ’פָּה, אסנות ופרניאמה. אתה תרכוש בריאות גופנית ונפשית נפלאה. תהיה לך הכרה רגועה ומאוזנת תמיד.