נֹעַם אלוהי – מהי אהבה ומהו הביטוי שלה על-פי היוגה

נֹעַם אלוהי – מהי אהבה ומהו הביטוי שלה על-פי היוגה

האהבה היא חוק החיים. לאהוב משמעו לקיים את החוק. קיום החוק משמעו שלום נצחי ואושר מתמשך לעד.
העולם הזה נבע מאהבה. הוא מתקיים באהבה. בסופו של דבר הוא יתמוסס באהבה. אהבה היא הכוח המניע של היקום.
אהבה היא חיים. אהבה היא שמחה. אהבה היא חמימות. האהבה היא חוט הזהב הקושר לב ללב, נשמה לנשמה.
אהבה בונה ויוצרת, האהבה קושרת ובונה. אהבה היא עיקרון ההתחדשות. אהבה היא חומר ממשי שבו תוכל להשתמש בבטחה. אהבה היא דבר חיובי ומוחשי. זה המיישם את חוק האהבה בדייקנות מדעית יכול לחולל פלאים. חוק האהבה הוא מדעי הרבה יותר מכל מדע מתקדם. חוק האהבה שורה בין קדושים ואנשים טובים.
לחיות זה לאהוב. לאהוב זה לחיות. אתה חי כדי שתלמד לאהוב. אתה אוהב כדי שתוכל ללמוד לחיות בנצחי. חיים ללא אמונה, אהבה ודבקות הם בזבוז משווע. זהו מוות אמיתי.
אין מעלה גבוהה מאהבה. אין אוצר יקר מאהבה. אין ידע גדול מאהבה. אין דְּהָרמָה גבוהה מאהבה. אין דת גבוהה מאהבה. משום שאהבה היא אמת, אהבה היא אלוהים. אלוהים הוא התגלמות של אהבה. אתה יכול להבין באמת את אהבתו בכל חלקיק מבריאתו.
אהבה היא הדרך המיידית לאמת או למלכות האלוהים. זהו עיקרון החיים של הבריאה. זהו הביטוי הגבוה ביותר של כוח הנשמה. היא מהווה את סך כל חובות הדת. זהו שרביט הקסם בידי הדבק, שבאמצעותו הוא כובש עולם ומלואו.

תשוקה ואהבה טהורה

האהבה לגוף ולעור היא תשוקה. אהבה לאלוהים היאפּרְם או דבקות. זוהי אהבה טהורה. זוהי אהבה למען האהבה.
לאהוב מישהו כדי להשיג רווח אנוכי כלשהו זו אהבה אנוכית. היא כובלת אותך למישור הארצי. לאהוב את כל היצורים עם נָרָיָנָה בּהָוָוה כהתגלמויות האלוהי, זו אהבה טהורה. זוהי אהבה אלוהית המובילה לחירות.
בעל אוהב את אשתו לא למען אשתו, אלא אוהב אותה למען עצמו. הוא אנוכי. הוא מצפה לתענוגות חושיים ממנה. אם צרעת או אבעבועות יהרסו את יופייה, אהבתו אליה תיפסק.
באהבה שכזו יש תשוקה גשמית. יש בה אנוכיות שורשית. זוהי אהבה מסחרית.
באהבה מסחרית לא תוכל להיות כל שמחה אמיתית בין השניים, האוהב והנאהב. אם הבעל גוסס, לוקחת האישה את פנקס ההמחאות ועוברת בשקט לבית אמה. אם הבעל מאבד את מקום עבודתו לזמן מה, מפנה כלפיו האישה פנים חמוצים, מדברת אליו במלים קשות ואינה משרתת אותו כהלכה ובאהבה. זוהי אהבה אנוכית. אין בה רגש אמיתי הבא מעומק הלב. אין פה שום יסוד של הקרבה. לכן תמיד ישררו מריבות, מלחמות ואַשָׁנטִי בבית. בעלים ונשים אינם מאוחדים באמת. תמיד קיימים מאבקי כוח. הם ממשיכים איכשהו, גוררים קיום משעמם וחסר שמחה.
בכל אהבה חומרנית יש ריקנות, צליל צורם, ספק חבוי ופגם. אבל אהבה אמיתית וטהורה היא עשירה, עמוקה, מלאה, ללא רבב. היא נצחית, בלתי משתנה, אין-סופית.
תשוקה אנוכית שואפת לסיפוק באמצעות אחרים. אבל אהבה טהורה, אלוהית, שואפת לגרום אושר לאהוב ולשאוב אושר מאושרו של זה. אהבה היא הקרבה. לאהוב משמעו לשתף ולשרת.

שֵׁירוּת הוא ביטוי לאהבה

האהבה מהדהדת בצורה של שירות, צדקה, נדיבות ורוחב לב.
דָּיָההיא רוחב לב פעיל. זהו ביטוי חיובי לאהבה. אַהִימְסָההיא ביטוי על דרך השלילה של אהבה.
טוב-לב סביל אינו מספיק. טוב-לב פעיל או טוב-לב חיובי הוא חיוני ביותר להתקדמות הרוחנית. על השואף הרוחני לפעול ללא לאות.
רוח השירות חייבת להיות מושרשת בתוכך. רוח השירות חייבת להיות מוטבעת בפנימיותך. אסור שתהיה זו רק מראית עין. כל שֵׁירוּת הוא ריק אם אין בו אהבה, רגש, כנות ובּהָוָוה. אם אתה משרת עם בהווה ובאהבה, אלוהים נמצא מאחוריך.
שָׁנקָרָה, ישו, בודהה ומוחמד שירתו. גָּ’נָקָה וסָמָרטָה רָמדָּס שירתו. שרת, אהוב, תן. המתרגל הוראות אלו יכול לצלוח זמנים קשים וימים רעים כשהוא מואר תמיד בקרן אור שמימית.
עשה את האחרים שמחים באמת כשם שאתה מתאווה לשמח את עצמך. אמור מילה טובה. הענק חיוך מכל הלב. עשה מעשה נדיב. שרת מעט. מחה דמעה מעיני אדם הנמצא במצוקה. הסר מכשול מדרכו של אחר. אתה תחוש שמחה רבה.

(מתוך הספר נֹעַם אלוהי, סוואמי שיבננדה)