ריכוז – המפתח ליעילות מחשבתית ולשקט נפשי

ריכוז – המפתח ליעילות מחשבתית ולשקט נפשי

אם נמקד את קרני השמש דרך עדשה, הן יוכלו לשרוף פיסת נייר. אולם כאשר הקרניים מפוזרות הן אינן יכולות לעשות זאת.

בעידן זה של התפזרות תשומת-הלב בין אינספור גירויים, אינפורמציה ואפליקציות, דווקא ביכולת לאסוף את קרני ההכרה המפוזרות ולמקד אותן בנקודה אחת, טמון פוטנציאל עצום, הן ליעילות מחשבתית והן לשקט נפשי.

 

ריכוז, או בסנסקריט – דְּהָרָנָה, הוא מיקוד המוח במחשבה אחת.

במהלך הריכוז נאספות הקרניים השונות של ההכרה ומתמקדות במושא הריכוז. את ההכרה מעסיק רעיון אחד, וכל האנרגיה של ההכרה מרוכזת ברעיון אחד זה.

בזמן עיון בספר מעניין מאוד לא תבחין באדם אפילו הוא יעמוד ממש מולך,ולא תריח את ניחוח הפרחים המתוק שעל השולחן שלידך. זהו ריכוז או הכרה שממוקדים בצורה יציבה בדבר אחד.

 

תרגול הריכוז

אין ריכוז ללא דבר-מה שההכרה תנוח עליו. בתור התחלה קל לרכז את ההכרה בעצמים חיצוניים, מפני שלהכרה יש נטייה טבעית לפנות החוצה. בשלב הראשוני של התרגול אתה יכול להתרכז בנקודה שחורה על הקיר, להבת נר, כוכב נוצץ, הירח או כל עצם אחר שנעים להכרה.

שב בכל תנוחה נוחה לפני מושא הריכוז והבט בו במבט יציב. לאחר מכן עצום את עיניך ודמיין את מושא הריכוז במרכז לבך או במרווח שבין שתי גבות עיניך.

כשהתמונה מתחילה להיעלם בהדרגה בראייתך הנפשית, פקח את העיניים והבט במושא הריכוז שוב. עצום את עיניך לאחר כמה שניות וחזור על התהליך.

בתחילה צריך לתרגל את ההכרה להתרכז בעצמים גסים. לאחר מכן תוכל להתרכז בהצלחה במושאים עדינים יותר וברעיונות מופשטים.

תרגול הריכוז בהתחלה אינו פשוט ואף מעייף. על המתרגל לחרוץ ערוצים חדשים בהכרתו ובמוחו. הנקודה החיונית בריכוז היא הבאת ההכרה שוב ושוב לאותו האובייקט על-ידי הגבלת תנועתה בתחילה למעגל קטן.

בתחילתה זו משימה לא פשוטה ואף לא נעימה, אך עליך לא להילחם ולא להיאבק באלימות בהכרה. כשאתה מתרכז במושא כלשהו, הימנע ממתח בכל מקום בגוף ובהכרה. חשוב בעדינות על המושא באופן מתמשך ואל תרשה להכרה לנדוד.

ריכוז הינו רק תהליך נפשי, הוא אינו תרגול של השרירים ולא אמור להיות לחץ מופרז על המוח.

 

כיצד להגביר את כוח הריכוז שלך

ריכוז יכול להתבצע רק אם אתה חופשי מכל הסחות דעת. אדם שהכרתו

מלאה בתשוקה ובכל מיני רצונות דמיוניים, יכול להתרכז בקושי במושא כלשהו אפילו לשנייה. הכרתו תקפץ כמו קוף זקן.

חזרה על כל מנטרה שהיא ופּרָנָיָאמָה (תרגול נשימה) ישקיטו את ההכרה, יפחיתו את הטלטלות ויגבירו את כוח הריכוז.

כל עבודה שאתה עושה, נסה לעשותה בריכוז מושלם.

כאשר אתה יושב למדיטציה אל תחשוב על העבודה שלך במשרד. כאשר אתה עובד במשרד, אל תחשוב על עבודות ביתיות אחרות. כשאתה יושב לארוחה, אל תחשוב על העבודה המחכה לך במשרד.

אתה חייב לאמן את עצמך לטפל בעבודה הנוכחית בהתמקדות מושלמת.

 

ריכוז –   המפתח הראשי להצלחה

אלו המתרגלים ריכוז של ההכרה מתפתחים במהירות. הם יכולים לעשות כל עבודה ביעילות רבה. הריכוז מטהר ומרגיע את הרגשות הגואים, מחזק את זרם המחשבות ומבהיר את הרעיונות.

הריכוז יכול לעזור לאדם בהתפתחותו החומרית, תהיה לו תפוקת עבודה טובה מאוד במשרדו או בבית העסק שלו.

למי שמתרגל ריכוז תהיה ראייה נפשית ברורה יותר, ומה שהיה קודם מסובך, מביך ומבלבל, ייכנס יותר בקלות למסגרת התפישה הנפשית.

הריכוז מפתח כוח  רצון וזיכרון, הוא מחדד ומבהיר את האינטלקט, מעניק שלווה או רוגע של ההכרה, חוסן רוחני פנימי, סבלנות, יכולת גדולה לביצוע עבודות עצומות, נכונות, חריפות מוח, זריזות ושמחה. הוא מסיר חוסר מנוחה, סערת ההכרה ועצלות.

יותר ריכוז משמעו יותר אנרגיה. ריכוז הוא מקור של חוזק רוחני.

הריכוז פותח את החדרים הפנימיים של האהבה.