השבילים במעלה ההר שונים אבל הפסגה זהה

השבילים במעלה ההר שונים אבל הפסגה זהה

 

יש פרות בצבעים שונים אבל צבע החלב הוא אחד.

ישנם סוגים רבים של זני ורדים אבל הניחוח הוא אחד.

גיוון הוא סדר הבריאה והדת היא לא יוצא מן הכלל בכך.

הדת היא אחת אך רבות הן דרכי מימושה.

 

דת היא מערכת היחסים בין שלושה עקרונות יסוד – אלוהים, העולם והפרט.

היא נותנת נחמה לעולה הרגל העייף במישור הארץ הזה ומסבירה לו את מסתורין החיים.

דת מורכבת מעשיית טוב לאחרים, התנהגות אוהבת, רחמים, אמִיתוּת וטוהר בכל משעולי החיים. דת היא פילוסופיה מעשית. פילוסופיה היא דת תיאורטית. הפילוסופיה מחפשת תמיד, חוקרת, שואלת. הדת חשה, מממשת, מתנסה.

סוג אחד של מעיל לא מתאים לכל בני-האדם. מבדילים ביניהם מזג אישי ורקע מסורתי. מכאן הצורך בדתות שונות.

דת אחת היא טובה כמו דת אחרת. דרך אחת או נתיב לנעלה טובה כמו כל דרך או נתיב אחר. יש פרות בצבעים שונים אבל צבע החלב הוא אחד. ישנם סוגים רבים של זני ורדים אבל הניחוח הוא אחד. הדת היא אחת אך רבות הן דרכי מימושה. גיוון הוא סדר הבריאה והדת היא לא יוצא מן הכלל בכך.

 

מהות הדת

הדת היא לא מערכת עקרונות. הדת היא לא אמונה. אידיאולוגיה היא קנה רצוץ. דת היא לא תיאולוגיה. היא לא אמונה או רגש בלבד. היא לא סתם תפילה קטנה שהאדם מתפלל כשהוא סובל מכאבי בטן חריפים או משלשול כרוני.

דת היא קודם כל חיים של טוּב לב ושירות. דת היא חיים של מדיטציה. דת היא חיים באלוהים. מי שאוהב, אדיב, אדוק ושומר אמת, זה שניחן באמונה ובמסירות, הוא באמת דתי.

מהותה של הדת היא לא סימנים על המצח, לא רַסְטוֹת בשיער וזקן ארוך, לא עמידה בשמש חמה ובמים קרים, לא הגלימה בצבע הכתום, לא הראש המגולח, לא צלצול פעמונים, לא נשיפה בקונכייה ולא הקשה במצילתיים, אלא חיים של טוּב, טוהר ושירות בעיצומם של פיתויים ארציים.

דת היא חיים באלוהים ולא רק דיון על אלוהים. הסכמה שכלית גרידא לא יכולה לגרום לך להיות באמת דתי. דת אמיתית היא מעבר לכל ויכוח. ניתן רק לחוות אותה, גם מבפנים וגם כלפי חוץ. היא מימוש והתהוות.

אל תתן לנטייה אישית, כוח המוּסכָּמות או דעות של קנאות וכיתות לעוור את חזונך ולגרום לראייה צרה. אל תהיה מושפע מדעות קדומות על-ידי התבוננות במנהגים הדתיים של ההמונים. אתה חייב להיות מסוגל להבחין בין העיקר לטפל בדת ובפילוסופיה באמצעות כוחו של היגיון טהור וכוח הבחנה. רק אז תוכל להיות מאושר. מהותן של כל הדתות היא אחת ואותו הדבר. הן כולן מסכימות. הדתות שונות רק במה שהוא טפל.

 

דתות העולם

כל פעם שאמת חשובה של דת דוכאה על-ידי השחצנות והאנוכיות של מעמד הכהונה או נשכחה עקב בוּרות ההמונים, הופיע קדוש גדול, נביא או מורה דתי. הוא הדגיש אמת זו, הסיר את הסייגים שהסתירו או האפילו עליה וגרם לה לזרוח בזוהר, בטוהר, בהדר ובהוד המקוריים שלה.

כל דת חדשה היתה רק ניסיון לרפורמה של הדת הוותיקה יותר שהיתה באותו הזמן ומחאה נגד עוולותיה.

 

כל הנביאים הם שליחיו של אלוהים. הם יוגים גדולים ונשמות מוגשמות שהיתה להם תפישה עילאית, אינטואיטיבית של אלוהים. מילותיהם הן ודאיות וקדושות. הקוראן או התנ”ך הם ספרים קדושים כמו הבּהָגָּוָוד-גּיטָה. הם כולם מכילים תמצית חוכמה אלוהית.

אִישוָורָה, אללה, יהוה – הם שמות שונים לאל האחד.

המקור האולטימטיבי של כל דת הוא אלוהים. העקרונות היסודיים המהווים את מהותה נחשפו על-ידי אלוהים לאנשי-חזון בתחילת הבריאה.

היסודות או המהות של כל הדתות הם זהים. הם עתיקים כמו המין האנושי. מעולם לא היתה ולעולם לא תהיה כל המצאה או תגלית של ממש בתחום הדת. מעולם לא היה מייסד דת שהמציא דת חדשה או חשף אמת חדשה. מייסדים אלה הם רק מעבירי מסר ולא יוצרים מקוריים.

דת אמיתית היא אחת. היא הדת של אמת ואהבה. היא הדת של הלב. היא הדת של השירות, ההקרבה והוויתור. היא הדת של טוּב, חסד וסובלנות.

האמת היא לא הינדואית ולא מוסלמית, לא בודהיסטית ולא נוצרית! האמת היא אחת, חומר אחיד, נצחי.

החסיד של דת אמת הולך בדרך של אור, שלום, חוכמה, כוח ונועם.