שקט – הרקע של כל הרעשים והקולות

שקט – הרקע של כל הרעשים והקולות

פעם פנה התלמיד אל הגורו שלו ושאל אותו היכן נמצא אותו הנצח, אותו נצחי העליון.

המאסטר לא ענה.

התלמיד חזר ושאל שוב ושוב, אבל המאסטר לא פצה את פיו. הוא שמר על שקט מוחלט.

לבסוף אמר המורה: “אמרתי לך שוב ושוב, אבל אינך מבין אותי…”

 

פעם פנה התלמיד אל הגורו שלו ושאל אותו היכן נמצא אותו הנצח, הנצחי העליון.

המאסטר לא ענה.

התלמיד חזר ושאל שוב ושוב, אבל המאסטר לא פצה את פיו. הוא שמר על שקט מוחלט.

לבסוף אמר המורה: “אמרתי לך שוב ושוב, אבל אינך מבין אותי. מה עליי לעשות? האין-סופי, הנצחי, לא ניתן להסבר. אבל באמצעות שקט עמוק תדע אותו.”

 

שקט הוא שפת הלב ושפת החכם.

שקט הוא כוח עצום וצחות לשון גדולה.

שקט הוא הרקע של עולם החושים הזה. מאחורי כל הרעשים והקולות ישנו שקט.

לאותם אלו שלבם פצוע מכישלונות, מאכזבות ומהפסדים, אין משחת מרפא טובה יותר משקט. אין תרופה משככת יותר משקט לאלו שעצביהם מרוטים ממהומת החיים, מחיכוכים, מקרעים וממריבות ביתיות תכופות.

 

שקט פיזי ושקט של ההכרה

בשפה פשוטה, לשבת בדומייה בלי לדבר עם אף אחד זהו שקט.

אם אף אחד אינו מדבר במשך זמן מה באולם הרצאות גדול כשמתקיימת הרצאה מרתקת, אתה אומר: “כשהפרופסור העביר את ההרצאה אתמול בערב השתרר שקט מוחלט, עד שאפשר היה לשמוע אפילו נפילת סיכה.” כשהילדים מרעישים רעש רב בכיתה, אומר להם המורה: “שקט, בבקשה.”

זה הוא שקט פיזי.

אם אינך נותן לעיניך לראות עצמים, אתה מנתק אותן מהעצמים, זהו שקט של אותו איבר ראייה מסוים, העין.

אם אינך נותן לאוזניך לשמוע אף צליל, זהו שקט של אותו אִינדרִיָה (איבר חישה) מסוים. אם אתה שומר על צום מוחלט בלי לשתות אפילו טיפה אחת של מים, זהו שקט של אינדריה הלשון. אם אינך מבצע שום עבודה ואם אתה יושב בתנוחת ישיבה למשך שלוש שעות, זהו שקט של הרגליים והידיים.

אבל מה שבאמת נדרש הוא השקט של ההכרה המבעבעת. אתה יכול לקחת על עצמך נדר של שתיקה, אבל ההכרה תמשיך לבנות דמויות. מחשבה תמשיך לצוץ. תת-המודע ימשיך לפתח זיכרונות. דמיון, היגיון, הרהור ושאר תפקודי ההכרה ימשיכו ללא הפסק.

 

יתרונות תרגול של מָאוּנָה

מָאוּנָה פירושה נדר השתיקה.

בזמן דיבור סרק ורכילות מתבזבזת אנרגיה. אנשים לעיתים אינם קולטים זאת. מאונה משמרת את האנרגיה ואתה יכול לבצע יותר עבודה נפשית ופיזית. אתה יכול לבצע הרבה מדיטציה. יש לכך השפעה מרגיעה ונפלאה על המוח והעצבים. על-ידי תרגול מאונה מומרת האנרגיה של הדיבור ומזוככת לאנרגיה רוחנית.

מאונה מפתחת כוח רצון, מרסנת את דחף הדיבור ומעניקה שקט נפשי.

מאונה היא עזרה גדולה בשמירה על אמירת אמת ובשליטה בכעס. רגשות נשלטים ונרגנוּת נעלמת.

זה שמקפיד על שקט משיג שלווה, כוח ושמחה שאינה מוכרת לאנשים. יש לו אנרגיה שופעת. הוא תמיד שליו ורגוע. בשקט יש עוצמה, חוכמה, שלום, שיווי משקל, עונג ונועם. בשקט יש חופש, שלמות ועצמאות.

 

מספר עצות מיוחדות

כשאתה גוזר נדר שתיקה לעולם אל תכריז פנימה בתוכך: “אני לא אדבר.” זה יגרום לחום קל במוחך מכיוון שהכרתך תרצה להתנקם בך. פשוט קח החלטה באחת ואז שתוק. דאג לעניינים אחרים. אל תעסוק כל הזמן במחשבה: “אני לא אדבר, אני לא אדבר.”

בתחילה, כשאתה שומר על מאונה, תמצא שלפעמים זה קשה. מחשבות שונות יעלו ויגרמו לך להפר את השתיקה. כל אלו הם דמיונות שווא ותעתועים של ההכרה.

תרגול המאונה צריך להיות הדרגתי. לא תוכל לשמור על מאונה פתאום למשך עשרה ימים. אנשים עסוקים צריכים להקפיד על מאונה לפחות למשך שעה אחת כל יום. אם אתה יכול לשמור על מאונה לשעתיים זה רק יועיל יותר. בימי מנוחה שמור על מאונה למשך שש שעות או כל היום. אנשים לא יפריעו לך בזמן זה. הם יתרגלו להכיר בעובדה שאתה שומר מאונה בשעות מסוימות. חבריך לא ידאיגו אותך. גם בני משפחתך לא יפריעו לך.

לכפות ביצוע מאונה פשוט כדי לחקות או מתוך חובה, יגרום לך להיות חסר שקט. מאונה כפויה רק נאבקת בהכרה. זהו מאמץ. מאונה צריכה לקרות מעצמה. היא צריכה להיות טבעית. אם אתה חי באֱמֶת, תתרחש מאונה מעצמה.

לא נחוץ לבצע מאונה ארוכה לפרקי זמן ממושכים. מאונה מתארכת שתבוצע על-ידי שואף רוחני לא מפותח, תגרום יותר נזק מתועלת.

 

משמעת של דיבור

נסה להיות אדם של מילים מדודות. הימנע באדיקות מדיבור ארוך, דיבור גבוה, כזה שאינו הכרחי, ומכל דיונים וויכוחים ריקים ולא נחוצים. זה כשלעצמו הוא מאונה. לדבר ללא סוף במשך חצי שנה ואז להיות במאונה בשארית השנה הינו חסר תועלת.

שים לב לכל מילה, זוהי המשמעת הגדולה ביותר. מילים הן כוחות אדירים. לכן השתמש בהן בזהירות. שלוט בדיבורך ואל תאפשר ללשונך להתמרד. שלוט במילותיך לפני שהן עוברות את קו השפתיים שלך. דבר מעט ולמד להיות שקט.

השקט הוא מסתורי.

היכנס אל השקט, הכר את השקט, הייה השקט עצמו.